О СЕКТОРСКОМ ВЕЋУ
Секторско веће за сектор индустријског развоја је партнерски формирано стручно и саветодавно тело чија је основна функција дефинисање потреба за квалификацијама на тржишту рада у Републици Србији.
Сектор покрива области текстилне, хемијско-технолошке, машинско и метало-прерађивачке, грађевинске индустрије, дрвне и прерађивачке индустрије, рударства и металургије као и енергетике. Област текстилне индустрије и кожарства (одеће, обуће и предмета од коже) односи се на производњу текстила, производа од текстила и коже, одеће и одевних предмета, ципела и других форми обуће (нпр. шивење одеће, прављење обуће, израда крзна, производња одевних предмета, обрада коже, израда ципела, производња коже и производа од коже, предење, шивење, трговина текстилом, тапацирање, ткање). Област хемијско-технолошке индустрије односи се на планирање, дизајнирање и развој производа и процеса где се дешавају хемијске и физичке промене (нпр. хемијско инжењерство, прерада нафте/петрохемија и сл.). Област машинске и метало-прерађивачке индустрије односи се на планирање, дизајнирање, развој, производњу, одржавање машина, фабрика и система из области машинства и производа од метала, укључујући дизајнирање и одржавање машина које производе робу и услуге. Фокус учења код овог сектора су машине, машински системи и производи од метала. Област рударства и металургије односи се на планирање, развој и управљање екстаркцијом минерала, нафте и гаса из земље (нпр. експлоатација угља, бушење нафте и гаса, екстракција нафте и гаса). Област грађевинске индустрије, архитектуре и урбанизма односи се на технике монтаже, постављања и одржавања јавних, комерцијалних, индустријских и стамбених објеката и опреме (нпр. зидарство, изградња мостова, подне облоге) као и на технике пројектовања градње (нпр. архитектура, урбанистичко планирање). Архитектура обједињује и завршне радове као што су озвучење зграде и функционалну и економску ефикасност узевши у обзир и естетику. Област дрвне и прерађивачке индустрије односи се на прераду материјала (стакло, папир, пластика и дрво). Област енергетике односи се на производњу, пренос и дистрибуцију енергената и енергије.
Чланови Секторског већа, именовани одлуком Владе РС број 02-02-12708/2018 од 27. децембра 2018. године (“Службени гласник РС”, бр. 104 од 28. децембра 2018, 57 од 9. августа 2019, 27 од 13. марта 2020.године, 9 од 21. јануара 2022, 41 од 25. марта 2022., 137 од 9. децембра 2022, 3 од 12. јануара 2024. године).
УЛОГА СЕКТОРСКОГ ВЕЋА
Улога Секторског већа за сектор индустријског развоја остварује се кроз следеће надлежности:
анализира постојеће и утврђују потребне квалификације у овом сектору;
идентификује квалификације које треба осавременити;
идентификује квалификације које више не одговарају потребама сектора;
доноси одлуку о изради предлога стандарда квалификација у оквиру сектора;
даје мишљење о очекиваним исходима знања и вештина унутар сектора;
промовише дијалог и непосредну сарадњу између света рада и образовања;
промовише могућности за образовање, обуку и запошљавање унутар сектора;
идентификује могућности за обучавање одраслих унутар сектора;
разматра импликације Националног оквира квалификација на квалификације унутар сектора;
анализира везу квалификација са релевантним занимањима у сектору;
разматра потреба за осавремењивањем стандарда квалификације након пет година њихове примене;
обавља друге послове у складу са законом о Националном оквиру квалификација.